V roce 1942 obdržel sbor od obce 1000 K, od Moravského zemského fondu 1400 K, od Hasičské vzájemné pojišťovny 57 K. Z těchto příjmů zakoupeno 18 ocelových přileb po 72 K. Téhož roku sbor obdržel za zásahy v Choryni a Lhotě u Choryně od pojišťoven 250, 300 a 150 K. Byly vyčištěny hasičské nádrže a koupeno 30 m hadic, které zaplatila obec. Za půjčení pohřebního vozu je stanovena částka 20 K.
Další roky války dochází k útlumu aktivity sboru. Všeobecně se očekává konec války. Nespokojenost občanů roste. V roce osvobození v důsledku překotných změn se koná valná hromada až 10. července. Ve volbách došlo jen k malým změnám. Velitel Kopřiva si stěžuje na svůj špatný zdravotní stav a žádá, aby byl navenek zastupován řádným zástupcem. Jeho zástupci jsou zvoleni: Fábík Valentin a Gerla Antonín. Do funkce trubače přijat Fábík Arnošt, jemuž je zakoupena horná za 480 Kčs. Zbrojíř František Gerla doporučuje pro zimní období teplou garáž, jinak není spolehnutí na stroj. Tuto žádost přednáší do rady MNV.
Do sboru je přijat náš nový učitel Alois Friihauf. Je jmenován vzdělavatelem sboru.
Po válce se upouští od okrskových cvičení a začínají se pořádat okrskové soutěže, kde jsou kromě požárního útoku nové disciplíny a vseje nově bodováno. Proto na jedné ze schůzí navrhuje br. Antonín Gerla, aby se jedno družstvo mladých hasičů nacvičilo podle nových směrnic.
Ze zdravotních důvodů odstupuje z funkce velitele br. Kopřiva, na jeho místo je zvolen Hadaš Antonín č.p. 31, který je pokračovatelem hasičské dráhy svého otce Josefa. Br. Kopřiva zůstává čestným velitelem.
V roce 1948 je provedena částečná oprava zbrojnice. Jsou vyměněna okna ve věži. Ty zhotovil Teodor Haša. 7. března se sbor účastní vzpomínkové oslavy 97. narozenin prezidenta Masaryka průvodem ke kapličce padlých. Na místě měl projev řídící školy a děti zapěly píseň 'Teče voda teče".
K rychlejší přepravě, jak k požáru, tak i k potřebám občanů v případě úrazu apod., vyvstává potřeba motorového dopravního prostředku. Sbor však nemá dostatek peněz a není ani vhodná nabídka.
Náš sbor začíná hospodařit podle pětiletých plánů zavedených pro celé národní hospodářství. Je odsouhlasena odměna pro zbrojíře ve výši 100 Kčs měsíčně, což zahrnuje údržbu výzbroje, výstroje a budovy zbrojnice.
Po válce se znovu navazuje na tradici ženské části sboru. Cvičení sester se ujímá br. Bartošík Jan. Jejich prostná cvičení zpestřují hasičské výlety okolních sborů, kam jsou často zvány.
V roce 1949 samaritán při sboru br. Haša vykazuje 136 ošetření, z toho 9 doporučil do nemocnice. Za tuto dobrovolnou práci pro občany je mu doporučena odměna. Tyto peníze odmítá ve prospěch nákupu léčiv.
Z pořádání kulturních akcí plyne sboru značný finanční výnos. Z něho 1000 Kčs věnují na zřízení místního rozhlasu.
Na funkci starosty rezignuje v roce 1949 Ferd. Herman. Až do voleb jej v této funkci zastupuje Frant. Kundrát. V doplňovacích volbách je na starostu navržen Jan Bartošík, který volbu nepřijímá. Jako důvod uvádí, že chce s bratry nacvičovat při okrskovém cvičení. Tento důvod je mu uznán. Dalším navrženým je Teodor Haša, který návrh přijímá a stává se předsedou sboru. Pro zlepšení výcviku je na cvičitelský kurz vyslán br. Frant. Tvrdoň. Náklady na kurz hradí sbor.
V témže roce je opravena zbrojnice a přistavena bezpečnostní komora na pohonné hmoty. Dále jsou zhotovena nová vrata a dveře, vseje natřeno a skladiště vybíleno.
Br. Haša, který byl zvolen předsedou, byl na svou žádost přijat za člena. Do té doby byl pouze přispívajícím členem.
Založením sborů v sousedních obcích končí jejich postavení přispívajících členů.
V roce 1951 se konají oslavy 50 let sboru. Za 50 let členství obdrželi medaili Ferd. Herman a Jan Pavelka. Dále byly rozdány diplomy k 40, 30 a 20 letům členství.
Program slavností byl následující:
Od 6 h ráno:
- budíček dechové hudby
- vítání hostů u zbrojnice,
- společný odchod ke kapli na mši sv.,
- po obřadech odchod ke zbrojnici, kde proběhlo předání vyznamenání členům,
- oběd pro hosty.
Odpoledne:
- okrskové cvičení,
- společný odchod na školní hřiště, kde se konal hasičský výlet.
Oslav se zúčastnil i br. Kopřiva, který byl přivezen autem sboru z Meziříčí. Slavností se zúčastnilo mnoho okolních sborů. Byly to sbory až z Bělotína či Zašové. Ke zdaru celé akce přispěly sestry vystoupením prostných a hospodyňky, které napekly spoustu koláčů a cukroví.
Zbrojířem je jmenován br. Josef Kubeša č. 30. Velitelem je na krátkou dobu zvolen po br. Hadašovi Fr. Kopřiva ml. Toho roku (1951) jsou hasiči přejmenováni na požárníky.
Velitelem okrsku je Šnajdr Bedřich, který se stává po Fr. Kopřivovi ml. i velitelem sboru.